Lakers byder den tidligere nr. 1 draft pick, Ayton, velkommen tilbage
De er nr. 1 og nr. 3 valgene i 2018 NBA Draft. De er Deandre Ayton og Luka Doncic. Ayton var engang en super center, der bar Phoenix Suns trøje og brød igennem vanskelighederne for Suns. Og Doncic var engang Mavericks' "hofmagiker". Det var disse to superstjerner, der ikke kunne modstå skæbnen at blive byttet.
I februar i år, efter en turbulent handel, fik Mavericks Anthony Davis og første runde valget fra Lakers. Lakers byttede til sig Doncic, der kun var 25 år gammel og i sin bedste alder. På denne måde iførte Doncic sig denne lilla og gyldne Los Angeles Lakers trøje. Og den tidligere nr. 1 draft pick, Ayton, var en så glorværdig tilværelse. Men han blev byttet til Trail Blazers på grund af problemer med forlængelsesforhandlingerne. Senere, på grund af hans passive spil og skadesproblemer, besluttede Trail Blazers sig endelig for at opgive ham og træne andre rookie-spillere. Efter mange drejninger og vendinger besluttede Ayton sig for at slutte sig til Lakers.
I NBA er der altid en genforening. De tidligere nr. 1 og 3 draft picks mødes nu igen i Lakers. De plejede at være modstandere på deres respektive hold, men nu er de blevet holdkammerater, der samarbejder med hinanden. Efter handlen vil Lakers' startopstilling blive opgraderet til: Doncic, Reeves, James, Hachimura og Ayton. Disse fem stjerner er alle de bedste i NBA. Det afhænger af, om de kan samarbejde godt, når den nye sæson starter og en ny rejse for Lakers starter.










